Zmiana stawek VAT od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. – Tarcza Antyinflacyjna 2.0.
Od 1 lutego 2022 r. zacznie obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna 2.0., która przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT na niektóre towary.
W związku z tą zmianą zalecamy właściwe przygotowanie oprogramowania, kas fiskalnych oraz innych systemów służących do rejestracji sprzedaży i właściwe poinformowanie klientów o zmianie stawki VAT.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiany, ustawa przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. na:
- żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%,
- paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%,
- nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%,
- gaz ziemny – do stawki 0%,
- energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.
Według ustawodawcy, celem czasowych obniżek stawek podatku VAT na przedmiotowe towary jest zahamowanie wzrostu ich cen, a zatem również pomoc w walce ze skutkami inflacji.
Szczegółowy wykaz produktów objętych zmianą przedstawia tabela:
Uwaga! Z przepisów wynika nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż towarów spożywczych, paliw silnikowych oraz towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej, czytelnej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT.
Przepisy przewidują ponadto nałożenie obowiązku na sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej przekazywania nabywcy tych towarów informacji o obniżonych stawkach podatku dotyczących tych towarów:
- przez każdorazowe dołączenie tej informacji do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za te towary, albo
- oddzielnie, w przypadku gdy faktura lub inny dokument, z którego wynika zapłata należności za te towary, zostaną wysłane później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Wzory tych informacji minister właściwy do spraw finansów publicznych udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.
Ze względu na wagę proponowanych zmian planowany termin wejścia w życie określono na dzień 1 lutego 2022 r. Rozwiązania zawarte w ustawie są korzystne dla całego społeczeństwa, zatem jak najszybsze ich wejście w życie jest uzasadnione i nie narusza zasad demokratycznego państwa prawnego.
Podstawa prawna:
- ustawa z 13.01.2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – podpisana przez Prezydenta w dniu 26.01.2022 r.